20. Przytul się do drzewa

Poczuj magię drzew...

Nie od dziś wiadomo, iż przebywanie na łonie natury, a w szczególności wśród drzew koi nasze nerwy. Niegdyś zapomniane lasy, dziś cieszą się coraz większą popularnością i docenieniem. Przytulanie drzew choć wygląda nieco zabawnie ma zbawienne działanie na nasze zmysły.


Leśna terapia

Zwolennicy sylwoterapii (bo tak profesjonalnie określa się leśną terapię) wierzą, że drzewa posiadają niezwykle uzdrawiająca moc. Przytulanie się do drzew jest uznawane za jedną z najstarszych metod medycyny alternatywnej. W dawnych czasach nasi przodkowie intuicyjnie wybierali pomieszczenia zbudowane z sosnowych i dębowych desek- czując, że w ten sposób nastąpi ich uzdrowienie. 


Jakie drzewa wybrać?


BRZOZA uważana za najbardziej przyjazne drzewo człowiekowi – neutralizuje szkodliwe promieniowanie i tak jak buk – uspokaja, napełnia wewnętrznym spokojem. Brzoza może też wzmocnić nasz organizm, zlikwidować napięcia, przyspieszyć gojenie ran. Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym, którzy szukają inspiracji twórczej. Pomaga w leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak bóle miesiączkowe.

BUK pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie. Jeśli straciliśmy pogodę ducha, kontakt z tym drzewem pozwoli nam ją przywrócić. O przytuleniu się do buka powinni pomyśleć przede wszystkim pesymiści, osoby „po przejściach” oraz ci, którzy nie radzą sobie ze stresem. Pomaga w leczeniu bólu gardła, poprawia funkcję nerek. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość i własną słabość.

SOSNA  ma korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Olejki eteryczne tego drzewa wykorzystuje się powszechnie w aromaterapii. Olejek terpentynowy wspomaga leczenie przewlekłych schorzeń oskrzeli z obfitą wydzieliną.

WIERZBA  działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo.

LIPA sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia. Stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia. Jej obecność przy domach sprzyja rodzinnej harmonii.

DĄB wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, przywraca energię życiową; kontakt z dębem polecany jest przede wszystkim osobom, które są przemęczone, były chore lub mają osłabiony organizm z innych przyczyn oraz tym wszystkim, którym chęć do życia uleciała jak z przebitego balonika.

JARZĘBINA wpływa korzystnie na psychikę i pomaga w walce z nałogami.

KASZTANOWIEC oddala niepokoje, pomaga w bezsenności, przywraca wiarę we własne możliwości, twórczo wpływa na intelekt.

[ekoprzygoda]


A Wy co sądzicie o przytulaniu drzew? Próbowaliście już tej metody czy może uważacie to za zabawne i nieco szalone? Podzielcie się proszę swoimi opiniami w komentarzach. Jestem ciekawa! ;)

INSTAGRAM

Komentarze

  1. A nice post and very impressive!

    Greetings

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tulić się do drzew- często robię to w lesie- mega mnie to wycisza i uspokaja

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałam o tym, ale nigdy nie robiłam tak. Nie wiedziałam również, że drzewa mają różne właściwości :D Mnie koi już sam szum drzew, szelest liści, świergot ptaków, muskanie skóry przez promienie słońca :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz racje. Rzeczy, ktore wymienilas dzialaja terapeutycznie

      Usuń
  4. Jak byłam dzieckiem i marudziłam albo po prostu byłam podenerwowana, dziadek mówił mi "a weź, idź się do drzewa przytul". Często też z nim chodziłam do pobliskiego lasku brzozowego. Do teraz zawsze, jak tamtędy przechodzę, muszę się na chwilę zatrzymać i poprzytulać drzewa.
    Świetny post i świetny blog.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty